Moro taas!
Ekan jenkkiauton ostin vuonna -79 vaikka ei ollut vielä ajokorttiakaan! On niitä jo kaikkiaan toistakymmentä ollut.
Tuo vanha kolmesatanen on ollut aina minun haaveauto, mutta vasta vuonna 2002 tarjoutui tilaisuus hankkia sellainen, -noita kun ei liiemmälti ole ollut tarjolla.
Tommonen Sport Fury on komea laite, minkä vuotine se sinun oli?
On se näköjään jäänyt sitten sinunkin kytemään tämä sama tauti..
Nimittäin kyllähän se tämä jenkkiautokuume on kanssa vähän sellainen parantumaton tauti josta ei tunnu eroon pääsevän. Tiedän useampia vanhemman polven jenkkiautoharrastajia jotka ovat hankkineet tällaisen uudemman kolmesatasen eräälläkin harrastajalla jopa kaksi, -isännällä SRT8 ja vaimolla "tavallinen" 5.7 hemi..
Challengeria ei kuulemma tulla tyypittämään euroversioksi, niinkuin ei uutta Mustangiakaan mutta silti niitäkin on jo Suomen kilvissä - täytyy vain toivoa että joku toisi ja onnistuisi myös saamaan kilpiin.
Käsittääkseni laissa on mahdollisuus hakea erillisvapaus yksityisesti maahantuotuun yksittäiseen kappaleeseen, mutta se ei ole ollenkaan varmaa myönnetäänkö sellainen. Toivottavasti joku ottaa riskin ja kokeilee - on se vaan niin hieno auto
